سر ادموند هیلاری، نخستین فاتح اورست:

 ادموند هیلاری و شرپا تنسینگ

  نام قله: اورست     نام کشور گروه اعزامی:انگلستان  نام اولین صعود کننده:سرادموند هیلاری          ارتفاع به متر:8848   تاریخ: 29 مه 1953  منطقه:نپال                                               
  •  

 

 سر ادموند هیلاری در سال 1919 در کشور نیوزیلند و در منطقه تواکائو در  جنوب شهر اکلند بدنیا آمد. در سن 16 سالگی  در طول مسافرتی که  از طرف مدرسه  به روآپهو داشت اولین جرقه علاقه به کوهنوردی در او پدیدار شد.

بعدها همزمان با  پرورش زنبور عسل به کوهنوردی در نیوزلند, کوههای آلپ و سرانجام کوههای هیمالیا پرداخت و به 11 قله مختلف با ارتفاع بالای 20,000 پا در هیمالیا صعود کرد. در همین ایام بود که هیلاری آماده روبرو شدن با مرتفع ترین قله جهان شد.
ادموند هیلاری در سال 1951 به گروه اعزامی فتح اورست پیوست .در سال 1952 نیز دوباره به این گروه ملحق شد.این تلاشها باعث جلب توجه سر جان هانت به هیلاری شد. سر جان هانت رهبر گروه اعزامی بود که توسط کمسیون باشگاه آلپ بریتانیای کبیر و گروه جغرافیای سلطنتی جهت فتح اورست در سال 1953 حمایت میشد. 
گروه اعزامی در ماه می به قله جنوبی رسیدند اما کلیه گروه به جز دونفر به علت فرسودگی ناشی از ارتفاع مجبور به بازگشت شدند. بدین ترتیب هیلاری و تنزینگ نورگای که یک کوهنورد بومی نپالی بود و در 5 سفر قبلی به اورست نیز شرکت کرده بود تنها اعضای باقی مانده جهت صعود به اورست شدند. 
در ساعت 11:30 صبح 29 می 1953 ادموند هیلاری و تنزیک نورگارى بلندترین نقطه روی زمین با ارتفاع 29,028 پا بالای سطح دریا را فتح کردند. 

همزمان خبر فتح قله اورست در شب تاج گذاری ملکه الیزابت دوم به اطلاع مردم انگلستان رسید. ادموند هیلاری همراه سایر کوهنوردان به انگلستان بازگشته و مقام نجیب زاده را از جانب ملکه دریافت کرد.  

 

 هیلاری عواید صعودش به قله را که بالغ بر 250000 دلار در سال بود را عموما صرف امور خیریه در منطقه ی مورد سکونت شرپا های نپالی کرد . او 26 مدرسه ، دو بیمارستان و یک فرودگاه در منطقه احداث کرد و برای کودکان نپالی بورسیه تحصیلی قرار داد .
 

قدم گاه هیلاری

 قدمگاه هیلاری(اورست)

ااو به خاطر تلاش و پشتکارش شهرت جهانی دارد

. کارت های اعتباری تجاری (امریکن  اکسپرس )هم توسط او ساخته شده است. اما شهرت او بیشتر به خاطر سر سختی و شکست ناپذیر بودنش است.

وقتی در سال 1952 در اولین صعودش به اورست شکست خورد و خبرنگاری از او پرسید که چرا دیگر به اورست صعود نمی کند؟ او با خشم به سوی تابلویی از قله اورست که روی دیوار مقابلش نصب شده بود رفت و خطاب به تصویر اورست با مشتهایی گره کرده و با صدایی بلند گفت: "اورست تو یک بار مرا شکست دادی ، اما من عقب نمی نشینم. چرا که تو رشد خودت را کرده ای و من هنوز در حال رشدم. 

او در سن 88 سالگی در بیمارستان جان باخت...

خاکستر جسد سر ادموند هیلاری، به خواسته وی در کشورش زلاندنو در دریا ریخته شد. این مراسم خصوصی که روی عرشه یک کشتی و با حضور خانواده و دوستان هیلاری برگزار شد، براساس خواسته هیلاری بود . او پیش از مرگش گفته بود چون تمام زندگی اش را در کوهستان گذرانده  ترجیح می دهد پس از مرگ به دریا بپیوندد.

هیلاری پیش از این در کتابش نوشته بود تمام عمرش در کوه ها سپری شده است، پس اگر بعد از مرگ به دریا سپرده شود چرخه زندگی اش در دل طبیعت کامل خواهد شد.

 

 ملکه الیزابت دوم که به خاطر خدمات هیلاری مقام شوالیه به او بخشیده بود دستور داده است یک بنای یادبود اختصاصی در کاخ وینزور لندن برای وی بنا شود.

/ 3 نظر / 19 بازدید
فرشاد

سلام دوست عزیزم. از حضور گرم و امید بخشت در وبلاگ ایران مظلوم بی نهایت سپاسگزارم.کامنت شما بسیار زیبا و قابل تقدیر بود. وبلاگ شما هم بسیار دوست داشتنی است.شاید به عبارتی با روحیه من سازگار است و مطالب و عکسهایش بسیار با شخصیت درونی من نزدیک... با اجاز شما من وبلاگ سرکار را با نام فانوس در لیست پیوندهای ایران مظلوم درج می کنم. به امید سربلندی و آزادی ایران و ایرانی... سبز باشی... [گل]

مشولی

سلام به مسافر سرزمین های دور خوبی ملیکا ؟ خیلی وقته که ازت خبری نداشتم . مطلبت بازم منو پشت میز اداره بیقرار کرد .بعد از خوندن این مطالب نشستن و بیهوده سپری کردن زمان برای حقوق اداره خیلی سخت میشه . کاریش نمیشه کرد . بعد از مدتها خوندن وبلاگت لذت بخش بود . تا دماوند...